Evlilik için görüşme yapanlar her şeyi sorabilir mi?

Soru Detayı

1. Evlilik için görüşme nasıl olur?
2. Görüşme illa kız tarafının evinde mi olmalı? Her görüşmede evlenecek kişiler aileleri ile birlikte aynı ortamda mı bulunmalı?
3. Evlenecek kişiler evde kendileri konuşamazlar mı? Mesela, aileleri yan odada kendileri farklı odada şeklinde yoksa aileleri ile aynı oda içinde mi birbirlerine soru sormalılar?
4. Birbirlerine karşı neler konuşabilirler? Birbirlerini istediklerinde nasıl evet diyebilirler? Ailelerin onay vermesi gerekir mi?
5. Ben görüşmede karşımdakine nasıl güvenirim hiç bilmiyorum. Karşındakinin geçmişinde ilişki olmuş mu flört kendisine karşı cins dokunmuş mu flörtleşmiş mi bunlar benim için önemli ve bunları ona sormak isterim ama doğru cevapları alabilir miyim bilmiyorum. Bu şeyler eğer olurda evlenirsem ve işler yolunda olmazsa boşanma sebebi olabilir. Benim burada demek istediğim işin günah boyutu var tabi zina yapan biri tövbe edebilir. Günahı başka yollarla da işleyebilir. Ben kendini evliliğe eşine saklayan birini söylüyorum. Zina işlemiş ise karşımdaki ben onu kabul etmem etmemenin sebebi kendini evliliğe saklamamasından. Günahından dolayı değil. Ayriyeten evlendikten sonra nikah kıyıldı her şey bitti denildikten sonra aynı eve girince ne yapacağız bilmiyorum.
5. Evlendikten sonra da her zaman eşimden haberdar olmak isterim. Nerede yanında biri var mı gibisinden. Aldatma şeyleri de ha bire arttığı için bu yönden de birine güvenemiyorum.
6. Bakire olduğunu söyleyip olmayan kişiler var. Evlenmeden diktirenler var. Youtube videoları var bir kadın çıkmış o bölgeye elletmeyin dikişinde sorun olmasın falan diyor.
7. Daha 18 yaşındayım ama bunlar habire kafamda. Şu an oteldeyim tesettürlü olanı da olmayanı da mutlu sanki, eşiyle birlikte çok kişi var. Gün içinde bunlar sürekli aklımda. Özeniyor muyum anlamadım. O insanlar kendilerini evliliğe mi sakladılar bu güven nereden geliyor? Çıldırmak üzereyim. Sadece hayal kuruyorum. Lütfen yardım edin.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evlenecek çiftin (erkekle kızın, kadının) birbirini, yeterince tanımaları gerektiği içindir ki şeriat, böyle bir durum olmadığında söz konusu olan sınırlamaları kısmen kaldırıyor. Yüzüne, topuktan biraz yukarı kısmına bakmaya izin veriyor. Tabii kız da karşı tarafa bakacak, her iki taraf razı oldukları maddi ve manevi vasıflar hakkında bilgi sahibi olacaklar.

İslam evlilik halinde de olsa ana-baba ve akraba ile makul ve meşru ölçüler içinde alakayı devam ettirmeyi ister. Bu yüzden karşılıklı olarak aileler hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir.

Uygun bir ailenin bilindiği kadarıyla fizik, ruh ve ahlak bakımından uygun kızı ve oğlu ile evlenmeye karar verilir.

Tövbe edilmiş olan kusur ve günahları deşmenin gereği yoktur.

Devam edilen günah varsa tabiidir ki, iffetli ve salih bir müminin, günahını terk etmeyen veya kesin olarak terk edeceği beklenmeyen biri ile evlenmesi caiz olmaz.

Bu ölçüler dışında evham ve vesveseye kapılmak doğru değildir, irade ile onları aşmak gerekir.

Dokunma öpme vb. olmaksızın, başkalarının yanında konuşamayacakları şeyleri konuşacak kadar -halvet sayılmayan şekilde- örneğin açık bir alanda başbaşa kalıp konuşmaları da caizdir.