Pedofiliye niye daha az ceza veriliyor?

Soru Detayı

- Hanefilikte, yetişkin kadınla zina eden erkeğe had cezası var fakat regl olmayan çocukla zina edene had cezası yok ve daha az ceza veriliyor diye duydum bu doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda bahsi geçen büluğ çağına ermemiş bir kız çocuğuyla zina etmesi durumunda kişiye had uygulanmayacağı bilgisi hatalıdır. Ergen olmayan kız çocuğuyla zina edene erkeğe had cezası uygulanır. (bk. Kasani, Bedai, 7/34)

Akil baliğ / ergen olan bir kimse, bir kız çocuğu ile cinsel ilişkiye girse, çocuğa had cezası gerekmez, ancak onunla ilişkiye girene had cezası gerekir. Çünkü çocuk mükellef değilse de akil baliğ olan mükelleftir ve yaptıklarından sorumludur. (bk. Bilmen, Ömer Nasuhi, Hukuku İslamiye, 3/203, Zina Bölümü)