Çocukla zina edene ceza verilmemesini aklım almıyor?

Soru Detayı

- Nasıl oluyor da çocukla zina eden bir adama had uygulanmıyor?
- Bir de çocuk küçük ama isteyerek yapmış ise ona da had uygulanması gerekmez mi? Bunu kim demiştir?
- Bilgi şöyle: Zina edilen kadının ergin veya kendisine cinsel istek duyulan bir yaşta olması gerekir. Küçük kız çocuğu ile zina edilmesi halinde zina eden erkeğe de kıza da had cezası gerekmez. Ergin olmayan çocukla cinsel temasta bulunan kadına da had uygulanmaz.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir suça had denilen ve nasların koyduğu, içtihada açık olmayan cezasının verilmemesi, onun cezasız kalacağı manasında değildir. Tazir çerçevesinde devletin ilgili kurumlarının koyduğu cezalar verilir.

Küçük çocuğun veya küçük çocukla yapılan zinaya had cezasının uygulanmayacağı hükmü Hanefî mezhebine aittir. Gerekçesi de bu zinanın yetişkinlerle yapılan zina ölçüsünde tam bir cinsel birleşme olmaması; yani suçun, had cezasını gerektirecek şartlarda ve nitelikte gerçekleşmemiş olmasıdır.

Başta kaydettiğim gibi, bu suça da yine Hanefilere göre tazir çerçevesinde caydırıcı cezalar verilir.

Mezheplerin çoğuna göre bu suça had cezası uygulanır.