Hanefi, Şafi, Maliki ve Hanbeli mezheplerine göre, necasetin yıkanmasında sayı şartı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefî mezhebine göre, görülen necasetin temizlenmesi zann-ı galibe göredir; bu da üç defa yıkamak demektir. Görülmeyen necasetin temizlenmesi de -şayet sıkılabilen türden ise- her defasında ilgili yeri sıkmak suretiyle üç defa yıkamakla olur. Diğer mezheplerde sıkma şartı yoktur.

Malikî mezhebine göre bu konuda sayı şartı yoktur. Necasetin temizlendiğine kanaat getirinceye kadar yıkanır.

Şafii mezhebine göre, köpek ve domuzdan bulaşan necasetin yıkanma sayısı -biri topraklı su olmak üzere- yedi defadır. Diğer necasetlerden gözle görülen olanında sayı şartı yoktur. Temizlendiğine kanaat getirinceye kadar yıkanır. İdrar gibi kuruduğunda görülmeyen necasetlerde ise, bir defa yıkamak yeterlidir.

Hanbelî Mezhebine göre, köpek ve domuzdan bulaşan necasetin yıkanma sayısı -biri topraklı su olmak üzere- yedi defadır. Diğer necasetler ise -toprak şartı olmadan- yine yedi defa yıkanır.(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/178-182).