Necesetin bulaştığı yeri bir kere yıkamak yeterli mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Necâset, sidik, köpek salyasının eseri gibi görünmeyen nitelikte ise, temizlendiğine kanaat getirinceye kadar yıkanır. Bu da üç defadır. Yani üç defa su döküp sıkmak yeterlidir.

Necâset, kan ve dışkı gibi gözle görülen çeşitten ise, bunların temizliği bir defa da olsa pisliğin kendisini gidermekle olur. Ancak, yıkanmasına rağmen renk ve koku gibi giderilmesi güç bir eseri kalırsa, bu zarar vermez.

Tercih edilen görüşe göre su saf bir hal alıncaya kadar yıkanır. Nitekim Havle binti Yesâr dedi ki:

"Ey Allah'ın Resulü! Benim bir tek elbisem var ve onda hayız oluyorum."

Hz. Peygamber buyurdu ki:

"Temizlendiğin zaman kan bulunan yeri yıka ve onunla namaz kıl."

Havle dedi ki:

"Ya Resulullah! izi kalırsa?"

Buyurdu ki:

"Su sana yeter, kanın eseri ise zarar vermez." (Ahmed b. Hanbel, II/364, 380; eş-Şevkânî, Neylül-Evtâr, I/40).

İdrar bulaşan yeri su ile yıkamak yeterlidir. Ancak sabun kullanılması temizlik açısından daha güzeldir.