Hamile bir kadının ipe astığı çamaşırlara bakmak, çocuğu veled-i zina mı yapar?

Soru Detayı

Peygamberimiz (asm)' in, "Hamile bir kadının ipe astığı çamaşırlarını bir namahremin görmesinden dolayı doğacak çocuğunun veled-i zina olduğunu ve bu nedenle doğacak çocuğun günaha meyilli" olduğunu söylediği iddia edilir.
- Bu olay ve bu hadis sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Böyle bir bilgiye rastlayamadık.

- Ayrıca şunu kesin olarak belirtelim ki, bu iddia kadar büyük bir yalan olamaz.

Bu iddia İslam’a, Kur’an ve Sünnete yapılmış en büyük bir iftiradır. Bunun ne dinen, ne aklen ne de vicdanen hiçbir izahı yoktur. Aslında bu konuyu izah etmeye bile gerek yoktur. Ama yine de birkaç söz söyleyelim:

- Evvela, din bakımından bir çocuğun veled-i zina sayılması için, onun gayrimeşru bir ilişkinin ürünü olması gerekir. Bu çocuk daha önce meşru bir ilişki sonucu rahimde yaratılmıştır.

- İkincisi; bir kadının çamaşırına değil, onun çıplak bedenine bakmak da göz zinası olsa bile, cinsel ilişki anlamında zina sayılmaz. Günahkâr olmak ayrı bir şeydir, had cezasını gerektiren zina suçu ayrı bir şeydir. Hatta hamile bir kadını yabancı bir erkek öpse, kucaklasa da bu davranış zina sayılmadığı gibi, kadının karnındaki çocuğun kimliğine hiçbir etkisi olmaz.

Bu durum İslam dini bakımından böyle olduğu gibi, akıl ve mantık bakımından da bunun dışında bir yargıya varmak mümkün değildir.