Halk arsında sık kullanılan "Sana gelen bana gelsin." cümlesi doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sözü söyleyen bazı kimseler, sırf laf olsun diye söylüyor olabilir. Çünkü “Sana gelen (belalar) bana gelsin.” demek kolay bir şey değildir. Bu açıdan bakıldığında, samimiyet ve ciddiyetten uzak bu tür sözleri söyleyenler, ağızlarının dediklerinin kulaklarının da dinleyip dinlemediklerini sorgulamalıdır. Çünkü insan, kullandığı sözlerden de sorguya çekilecektir.

Ancak bu sözü samimiyetle söyleyenler de yok değil... Sahabeler, Hz. Peygamber (asm)’e hitap ederken “Anam, babam, canım sana feda olsun.” diyorlardı ve dediklerinde de samimi idiler.

Bu tür sözleri samimi olarak söyleyenlerden biri de anne, babalardır. Özellikle şefkat kahramanı olan annelerin fedakârlıkları tartışılmaz.