Dinî cemaatlere bakışta ölçü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinî cemaatler hayatın bir realitesidir. Bunlar bir nevi sivil toplum kuruluşu (STK) olarak topluma hizmet sunarlar.

Dinde cemaatler olması bir problem değil, bazılarının “cemaatçilik” yapması problemdir.

Zaman zaman bazıları “Bütün cemaatler bir olsun, bir araya gelsin.” gibi ütopik temennilerde bulunurlar.

Bu cemaatlerin bir kısmı Kur'an öğretmeyi esas alır.

Bir kısmı medrese eğitimi verir.

Bir kısmı iman hakikatlerini anlatır.

Bir kısmı medya çalışmaları yapar.

Bir kısmı dıştan verdikleri kurslarla İlahiyat eğitimine katkı sunar, kaliteyi artırır.

Bunların hepsini aynı şeyleri yapar hale getirmeye çalışmak bir nevi abesle iştigaldir. Esas olan dinî cemaatlerin aynı maksada ve hedefe yönelmeleridir.

Yoksa bunların meslek ve meşrep olarak bir olmaları mümkün olmadığı gibi, doğru da değildir.