Gayri meşru çocuktan neden sadece anne sorumlu?

Soru Detayı

- Gayrimeşru çocuğun sorumluluğu neden sadece annededir? Sadece anne değil, erkek de bu işin içindedir, ama erkek çocuk yükünden kurtulur, yani gidip birçok kadınla ilişki kurabilir. Kadın çocuk doğurur ve erkek de bunun sorumluluğunu üstlenmez.
1. Demek ki sadece kadın sorumlu ve erkek de masumdur. Eğer dünyada bunun bir cezası yoksa o zaman Allah'tan ahirette nasıl bir adalet bekleyebilirsin ki kadını köle, erkeği efendi kıldığı gibi hep erkeğin yanında olacaktır.
2. Bir kadın Allah'tan nasıl bir adalet bekleyebilir ki?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah’a iman eden insanlar -kadın olsun erkek olsunlar- Allah’ın adaletinden şüphe etmezler. Bu soruyu soran kişi imanını sorgulamalıdır.

Gayrimeşru çocuktan sadece anne sorumlu değildir. Zina yapan erkek de hem dünyada hem de ahrette ağır ceza görür.

İslam’da kadın köle, erkek efendi değildir; her ikisinin karşılıklı hakları ve ödevleri vardır.

Zina yapan kadın hamile kalıp çocuk doğurunca her ilkel veya medeni durumda anne bellidir, çocuğu inkâr ve reddeden baba ise ancak tıbbî imkânlar geliştikten sonra babalığı belli olabilmiştir. Şeriatla idare edilen ülkelerde böyle bir baba da ceza görür. Çocuğu hukuken babanın üzerine kaydetmek ise zinaya prim vermek olur.