Hacda vefat edenleri almak için ücret alındığı doğru mudur?

Soru Detayı

- Hac ibadeti sırasında vefat eden Hacı adayların naaşları ailelerin talebine rağmen ailelerine verilmediğini duymuştum. Böyle bir uygulama caiz mi?
- Çok nadiren hacı adayların naaşları para karşılığında ailelerine verildiğini de duymuştum. Ceset satmak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İslam’da asıl olan, ölen kişinin öldüğü yere defnedilmesidir. Özellikle hacda ölen bir kimsenin “cennetu’l-mualla” veya “cennetu’l-baki”de defnedilmesi bin canla arzu edilen şeydir. Hacıların pek çoğunun bunu arzu ettiğini düşünüyoruz.

- Ayrıca o sıcak bölgede ölenlerin daha kısa zamanda çürümeleri söz konusudur. Cenaze işlemlerinin ve taşınma zamanının uzun sürmesi, bu konuda önemli bir risktir. Bunu da nazara almak gerekir.

- Bununla beraber, bazı hacıların cenazelerinin kendi memleketlerine taşındığı de bilinen bir gerçektir. Demek ki bu da olabiliyor.

“Çok nadiren Hacı adayların naaşları para karşılığında ailelerine verildiği.” bilgisinin doğru olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü bu ifadeden sanki, naaşı vermek için bir pazarlık yapılıyor ve anlaşmaya göre ölünün naaşı sahibine âdeta satılarak karşılığında bir miktar para alındıktan sonra ölünün naaşı sahiplerine veriliyor.

Bu konu olsa olsa “uçak parası” gibi bir şeyler alındığı için bu gerçek çarpıtılarak “naaşın parası” şeklinde bir iftiraya dönüştürülmüş olduğunu düşünüyoruz...