Hacca giden 400 kişiye şefaat mi eder?

Soru Detayı

- O zaman kimse cehenneme girmemesi gerekmez mi, bu rivayet sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili rivayet şöyledir:

الْحَاجُّ يَشْفَعُ فِي أَرْبَعِ مِائَةِ أَهْلِ بَيْتٍ، أَوْ قَالَ مِنْ أَهْلِ بَيْتِهِ، وَيَخْرُجُ مِنْ ذُنُوبِهِ كَيَوْمِ وَلَدَتْهُ أُمُّهُ

“Hacı, yakınlarından dört yüz kişiye şefaat eder ve anasından doğduğu gündeki gibi günahlarından kurtulur.” (Bezzâr, Müsned, 1/479, h. no: 3196)

Bu hadisin senedinde ismi bilinmeyen bir ravi olduğu belirtilerek, zayıf olduğuna dikkat çekilmiştir. (bk. Heysemî, Mecmaü’z-Zevâid, 3/484, h.no: 5289)

Eğer bu hadis rivayeti sahih ise, burada geçen hacıdan maksat, mebrur hac yapan ve kâmil bir mümin olan hacıdır.

Bir hadiste Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, Allah rızası için hacceden ve haccın belirli günlerinde cinsel ilişkiden, ayrıca günah sayılan davranışlardan sakınan kimsenin, annesinden doğduğu gün gibi günahlarından arınmış olarak memleketine döneceğini söylemiştir. (Buhârî, Muḥṣar, 9-10; Müslim, Ḥac, 438)

Bir başka hadiste de şöyle denilmektedir:

“Hac ile umreyi birbirine ekleyin. Çünkü bunlar körüğün demir, gümüş ve altının kirini gidermesi gibi fakirliği ve günahları giderir. Makbul bir haccın karşılığı ancak cennettir.” (Tirmizî, Ḥac, 2).