Güneşin mahşer günü bir mil yaklaşacağı doğru mu?

Soru Detayı

- Güneşin Mahşer günü kalabalığın üzerine bir mil kadar yaklaşacağını söyleyen hadis sahih midir?
- Bir hadiste güneşin mahşer günü insanların üzerine bir mil kadar yaklaşacağı bildirilmiştir.. Bu hadis sahih midir?
- Oysa ki mahşer günü kainat zulmet içinde olacak ve bütün yıldızlar gibi bizim yıldızımız da dürülerek ışığını kaybedecektir..
- Mahşer günü her yer Allah'ın nuruyla aydınlanacaktır ancak. Dolayısıyla da güneşimiz dünyaya ısı ve ışık gönderemeyecektir..
- Siz bu hadisi nasıl açıklıyorsunuz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Güneşin mahşer günü yakın bir mesafede olacağına dair sahih hadisler vardır. (bk. Müslim, h.no:194)

- Bir rivayette “Kıyamet günü güneş mahlukata bir mil kadar yakalaşacağı” gerçeğine vurgu yapılmıştır. (Müslim, h.no: 2864)

-Yine sahih bir hadiste kıyamet günü bir karanlıktan da bahsedilmiştir. Rivayete göre, “Bir Yahudi alimi 'Yer başka bir yerle değişirken (İbrahim, 14/48) insanlar nerededir?' şeklindeki sorusu üzerine, Peygamber Efendimiz (asm): “İnsanlar o sırada köprünün berisinde karanlıktadırlar.” şeklinde cevap vermiştir. (bk. Müslim, h. no: 315)

- Ancak Tirmizi’nin Hz. Aişe’den aktardığına göre, aynı soruyu kendisi sormuş ve Hz. Peygamber: “İnsanlar o zaman köprünün üzerinde olurlar.” (Tuhfetu’l-Ahvezi, 9/86) şeklinde cevap vermiştir.

Öyle anlaşılıyor ki, güneşin yakınlaştığı zaman ile insanların karanlıkta kaldığı zaman süreci farklıdır.

Tabii ki, öbür dünyanın işleri gaybi olduğundan orayı anlamak için akıl değil nakil esastır. Bu konuda detaylı bir nakle de rastlayamadık.

- Bir ayette yer alan,

 “Kıyamet günü yer Allah’ın nuruyla aydınlanır.” (Zümer, 39/69)

mealindeki ifadeden Allah’ın Zat-ı Akdesinin nurunu anlamak doğru değildir. Alimler, bunu bir-iki şekilde yorumlamışlar:

Birincisi: Nasıl ki adalet sahibi bir padişah için “Dünya onun adaletiyle aydınlandı.” denilir, bunun gibi o gün Allah’ın sonsuz adaletinin tecelli etmesiyle hak ile batıl tamamen aydınlanır, demektir.

İkincisi: Ayetteki Nur’un Allah izafe edilmesi, onu teşrif etmek, saygın yerini göstermek içindir.

Nitekim, Kur'an’da “Allah’ın devesi, Allah’ın evi” ifadeleri bu anlamda -mecaz olarak- kullanılmıştır. (bk. Razi, Zümer 67. ayetin tefsiri)

İlave bilg için tıklayınız:

"Kıyamet zamanında güneşin yaklaştırılacağğı ve insanların...
Kıyamet günü insanlara arada bir mil kalacak kadar yaklaşan güneş ...