Evde ailesine imam olanın kıyamet gününde hesap vermeyeceği hadisi sahih midir?

Soru Detayı

“Kıyametin dehşeti içinde, üç sınıfın korkmadığı ve hesap vermediği görülür. Bunlar misk tepelerinde, mahşer halkının hesabı görülünceye kadar otururlar. Bunlardan biri, bir topluluğun rızası ile onlara imamlık edenlerdir.” [Taberani]
- Hadisin tamamı nasıldır?
- Bu hadisin sıhhati nedir, hadis sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadis değişik yollardan rivayet edilmiştir. Hadisin tamamı / benzer rivayetlerin ortak paydası şöyledir:

“Kıyamet gününde üç sınıf misk tepelerinde otururlar. Allah’ın ve efendilerinin hakkını eda eden köle; kendisinden razı olan bir topluluğa imamlık eden; gece-gündüz beş vakit namaz için davet eden / ezan okuyan kimse.”

Sorudaki şekliyle gelen rivayette “bir topluluğun rızası ile onlara imamlık edenlerdir” cümlesinden sonra, “Bir mescitte / camide, Allah için müezzinlik eden ve dünyada kölelik ile imtihan edildiği halde ahiretle alakalı işlerinde gevşeklik göstermeyen kimse.” ifadeleri geçer. (bk. İbn Hanbel, 2/26; Taberani, Evsat, 10/129, Tirmizi, Bir, 54, hno: 1986)

Tirmizi, bu hadis hasen gariptir diyerek senedinin kuvvetli olmadığına dikkat çekmiştir. (bk. Tirmizi, a.y.)

Değişik kaynaklarda yer alan ve değişik yollarla gelen bu hadis rivayetlerinin sahih olmadığı ifade edilmiştir. (bk. Buhari, Tarih, 6/105; Darekutni, el-İlel, 13/159; Lisanu’l-mizan, 4/451; Tehzibu’t-tehzib, 7/146)

Zayıf hadislerin helal, haram, inanç ve hükümlerle ilgili olanları hariç, terğib - terhib yani hayra yönlendirme - kötülükten sakındırma ve amellerin faziletleri ile ilgili olanlarını zayıf olduklarını açıklamadan da rivayet etmek caizdir. Bu tür hadislerle, hadisin zayıf olduğunu da bilerek, amel etmek uygundur.