Günah işleyen kişi nefsine buğuz etmeli mi?

Soru Detayı

- Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki bu imanın en zayıf derecesidir.” (Müslim, Îmân 78. Ayrıca bk. Tirmizî, Fiten 11; Nesâî, Îmân 17)
- Şimdi mesela biz de günah işliyoruz ama günahı beğenmiyorum Allah’ın -haşa- beğenmediği bir şeyi nasıl beğeneyim ama nefsimin hoşuna gidiyor şimdi uyarmam lazım veya kalpten buğuz ama günahı işleyen de benim mesela ailem içerde günaha giriyorlar diyelim ki ama ben de onlarla günaha (yani onların yaptığı günahı ben de yapıyorum) giriyorum buradaki amaç günaha buğuz mudur yoksa günahı meşru görmek midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Buğuz etmek, sevimsiz bir şeye karşı nefret duymak demektir. Mümin bir kimse, iman şuuruyla günah olan hiçbir eylemi sevmez, beğenmez. Bir kimse günah işleyen kendi nefsine de günah işleyen yakınlarına karşı da olumsuz tavır takınmalıdır.

Günah işlediği anda kişinin kendi nefsine buğuz etmesi zordur. Zira insan sevdiği, lezzet aldığı işleri yapar. Bu sebeple, kişi günah işlerken kendi nefsine olumsuz tavır göstermeyebilir. Fakat biraz sonra işlediği günahın kendisini cezaya çarptıracağını düşünmesi halinde içinden nefsine karşı buğuz, öfke ve kızgınlık duyması işin tabiatının gereğidir.

“Ayetlerimize iman edenler sana geldikleri zaman onlara: 'Selam sizlere!' de! Rabbiniz merhameti kendi zatına temel bir ilke edinmiştir. Sizden kim bilmeyerek (cehaletinden ötürü) bir günah işler de sonra ardından tövbe eder ve hâlini düzeltirse onun (Allah’ın) da gafur ve rahîm (çok affedici ve merhametli) olduğunu bilmelidir.” (Enam, 6/54)

mealindeki ayette “günahı işleme anı” akıbeti düşünmemekten kaynaklanan bir “cehalet zamanı” olarak değerlendirilmiştir.

Şunu da unutmayalım ki, fiilin buğzu failin buğzunu gerektirmez. Günahkâr bir kimsenin yaptığı bir suç elbette buğuz edilmeye layık bir özelliktir. Fakat bu suçlu olan vasfı yanında masum başka sıfatları da vardır. Bir cani yüzünden onlarca masum kimselerin içinde bulunduğu bir gemiyi batırmak ne kadar çirkin bir zulüm ise, bir kimsenin cani bir sıfatı yüzünden vücut gemisinde bulunan onlarca masum sıfatları mahkum etmek nevinden o kişinin kendisine düşmanlık beslemek büyük bir haksızlık ve çirkin bir zulümdür.