Günah işleyen, fasık olan kişilerden mal almak-satmak caiz mi?

Soru Detayı

- Büyük günahları açıkça işleyen, haramlara destek verdiği bilinen kişilerden veya şirketlerden mal almak, onlara mal satmak caiz mi?
- Bu tür kişileri veya kurumları boykot etmek gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Günah işleyen, fasık olan kişilerden helal olan malı, fıkha uygun olarak almak ve onlara böyle mal satmak caizdir.

Onlara karşı boykot bir kişinin işi olarak etkili olmaz.

Etkili olacak kadar bir müşteri kitlesi bulunursa boykot, marufu emir / helali tebliğ etmek, münkeri nehiy / günahtan sakındırmak çerçevesine girer.

Konuyla ilgili bir yet ve bir hadis meali şöyledir:

"İçinizden, insanları hayra çağıracak, iyiliği emredip kötülükten alıkoyacak bir topluluk bulunsun..." (Âl-i İmran, 3/104)

"Nefsim elinde olan Allah'a yemin ederim ki, ya iyiliği emreder kötülüğe engel olursunuz ya da Allah, yakında umumi bir bela verir. O zaman dua edersiniz, fakat duanız kabul olmaz." (Tirmizi, Fiten, 9)