Günümüz dünyasında vakıf malları özelliğini yitirdi mi, alınıp satılabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Halen vakıf olan, nereye vakfedildiği belli olup işlevini yerine getiren vakıflar satılamaz. İşlevini yerine getiremeyen vakıflar satılır, yerine aynı veya benzeri maksatla kullanılacak mal alınır ve vakfedilir.

Zaman içinde alınıp satılmış, nereye vakfedildiği belli olmayan, yalnızca eski hâline dair "vakıf" diye kayıt bulunan mallar alınır ve satılır; bunlarla ilgili günah ve vebal ilk olarak bozanlara, alıp satanlara aittir.