Yaş çay karşılığında kuru çay almak caiz mi?

Soru Detayı

- Yaş çay ve kuru çayı mezheplere göre cins birliği var mıdır yok mudur?
- Bunu yaş hurma kuru hurmaya uyarlamaya çalışmak uygun olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bunlarda cins birliği olduğu açıktır. Ama faiz cereyan eden mallardan olup olmadığı ihtilaflıdır.

En iyisi her ikisini para ile alım satım yapmak ve sonra mahsuplaşmaktır.

Diyelim ki, bir kilo kuru çay, dört kilo yaş değerindedir. Bunları trampa etmek yerine fiyatlarına göre bir kilo kuru çay para ile alınır, dört kilo yaş çay para ile satılır, sonra alacak ve borç arasında takas yapılır.

Diyanet İşleri Başkanlığının konuyla ilgili açıklaması şöyledir:

- Yaş çayın işlenmiş kuru çay, domatesin salça ve zeytinin zeytinyağı karşılığında satılması caiz midir?

İslam hukukuna göre malların karşılıklı değişiminde satıma konu olan malların aynı cinsten olmaları halinde, miktarlarının eşit ve mübadelenin de peşin olması gerekir. Malların farklı cinslerden olması halinde ise taraflar, karşılıklı rıza ile diledikleri şekilde alım satım yapabilirler. (Ebû Dâvûd, Büyû’, 12)

Buna göre yaş çay ile kuru çay, domates ile salça ve zeytin ile zeytinyağı incelendiğinde, bunların kullanım şekilleri bakımından aralarında farklılıklar olduğu açıktır.

Öte yandan yaş çay, domates ve zeytin, belli bir başkalaşım neticesinde ve nitelikleri değişerek kuru çay, salça ve zeytinyağına dönüşmektedir.

Ayrıca günümüzde yaş çayın kuru çay, domatesin salça ve zeytinin zeytinyağı karşılığında satılması, insanlar arasında yaygınlaşmış ve umum-i belva (kaçınılması güç olan durum) halini almıştır. Bu gibi durumlarda insanlar arasındaki ticari muamelelerde kolaylık sağlanması İslam hukukunun genel kaidelerindendir. (bk. Mecelle, md. 17-18)

Kaldı ki hakkında nass bulunmayan konularda açık nassa aykırı olmamak kaydıyla, insanların genel uygulaması (örfü) göz ardı edilemez. (bk. Mecelle, md. 36-37)

Bu itibarla, bedellerin karşılıklı rıza ile belirlenmesi ve malların peşin olarak alınıp verilmesi halinde, yaş çayın kuru çay, domatesin salça ve zeytinin zeytinyağı karşılığında değiştirilmesinde / satılmasında dinen herhangi bir sakınca yoktur.

Bununla birlikte, söz konusu ürünlerin birbirleriyle değiştirilmesi yerine doğrudan para karşılığında alınıp satılması ihtiyat bakımından daha uygundur.