Gasbedilen arazide namaz kılınır mı?

Soru Detayı

- Gasb edilen su ile abdest alınır mı, gasb edilen arazide namaz kılınır mı?
- Bu abdest ve namaz geçerli midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gasbedilen su ile abdest almak ve gasbedilen arazide namaz kılmak, mekruhtur; abdest ve namazın kemal ve faziletini düşürür. Ancak alınan abdest ve kılınan namaz geçerlidir.

İbadetin birçok hikmetleri vardır, onlardan biri de haklara say­gılı olmak, haramdan kaçınmak, başkasının malına, ırzına ve şerefi­ne el ve dil uzatmamaktır.

Sonra da Allah'ın rızası doğrultusunda hayatı tanzim edip dünya ile ahiret, ruh ile beden arasında denge kurmaktır.

Gasbedilmiş, yani sahibinin rızası olmadan zorla alınmış bir su ile abdest almak veya gasbedilmiş bir arazide namaz kılmak, hedef ve amacını kaybeder, ölçü ve anlamını bir bakıma yitirir.