Fıskiyeden akan suyla gusül abdesti alınır mı?

Soru Detayı

- Gusül abdesti alırken omuzlara, vücuda suyu tasla mı dökmek gerekir?
- Günümüz sartlarında banyoda iskemle, kova, tas olmuyor. Tepeden akan duş altında ne şekilde gusül alınmalı ayrıntılı anlatır mısınız?
- Ayrıca burna üç kere sağ elle su verip sol elle bir kere burnun içini temizlemek gerekir, diye öğrendim; ancak bir kerede temizlenmiyorsa tekrarlanır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fıskiyeden akn suyla gusül abdesti alınır. Sağ omuza suyu tasla dökme şartı yoktur. Yukarıdan su akarken sağ ve sol tarafı ovalamak veya buraların ıslanması kâfidir.

Abdest azaları bir defada temizlenmiyorsa birkaç defa su verilebilir. Zaten ağıza ve burna üç defa su vermek sünnettir.