Fatiha okuyana her istediği verilir mi?

Soru Detayı

- Fatiha okuyana istediği mutlaka verilir deniliyor hadiste de geçiyor doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sahih bir rivayete göre, Cebrail (as), Peygamber (asm) Efendimize selam vererek şu müjdeyi getirdi:

“Sana verilen iki nur ile sevinmelisin! Bunlar senden önce hiçbir peygambere verilmemişti: Kitabın Fatiha’sı ve Bakara suresinin son iki ayeti. Onlardan okuduğun her bir kelimenin karşılığı sana mutlaka verilecektir.”(1)

Hadiste üzerinde durulması gereken “Fatiha ve Bakara suresinin son iki ayetinden okuduğun her bir harfin karşılığı sana verilir.” manasına gelen cümledir. Bu konuda alimlerin farklı yorumları vardır. Önemli gördüğümüz bazı noktalar şöyledir:

a) Yani Fatiha suresinde zikredilen her bir duanın karşılığı verilir. Mesela: “Allah’ım! Bizi sırat-ı müstakime hidayet eyle.” duasını okuyan kimsenin bu duasının karşılığı verilir.

b) Bazı alimlere göre, bu iki surenin harflerine verilen sevap diğer surelerin harflerine verilen sevabın kat kat fazlasıdır.(2)

c) Bazı alimlerin de ifade ettiği gibi, hadiste “Okuduğun her bir harfin karşılığı sana verilir.” cümlesinin muhatabı Hz. Muhammed (asm) Efendimizdir. Ümmeti tebaiyeti ile bu hitaba dahil olsa bile, asıl muhatap Peygamberimizdir.

Buna göre, burada “okuduğun her bir harfin / duanın karşılığı sana verilir.” ifadesi pek doğrudur. Hz. Peygamberin (asm) duaları elbette makbuldür. Bu irşad üslubu diğer müminleri de teşvik etmeye yönelik olarak söz konusu edilmiştir.

Demek ki, hadis-i şerifte “Fatiha okuyan her kimseye her istediği verilir.” şeklinde bir mana anlamak doğru olmaz. Yüzbinlerce mümin insanın günde beş vakit namazda defalarca Fatiha suresinin okuduğu hâlde, bütün isteklerinin verildiğini söyleyen bir tek Allah’ın kulu çıkmaz.