Farz namazın yerini normal bir namaz nasıl tutuyor?

Soru Detayı

- Cuma namazı kadınlara farz değil ama biz cuma namazı kıldığımızda öğle namazı kılmamıza gerek olmuyor.
- Nasıl farz namazın yerini normal bir namaz tutuyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yolculuk (seferi) halinde bulunan erkeklere, cuma namazı farz olmadığı halde, cuma namazını kıldıkları takdirde namazları geçerli olup ayrıca öğle namazı kılmazlar.

Aynen bunun gibi, cuma namazı kadına farz olmamakla beraber, camiye gidip namaza iştirak ettiği takdirde ayrıca öğle namazını kılması gerekmez.

Esasen kadınların kıldığı cuma namazı da farz bir namazdır. Ancak kadınlara farz değildir. Demek ki kadının kıldığı cuma namazı kendine farz değilse bile, farz bir namazı kıldığından ayrıca öğle namazını kılması gerekmiyor.

Günümüzde beş vakit namazda ve özellikle teravihte olduğu gibi, gerek Asr-ı saadette, gerek sonraki dönelerde kadınlardan çok sayıda cuma ve bayram namazlarına katılanlar olmuştur.

Ancak ne Hz. Peygamber (asm) döneminde ne de müteakip asırlarda beş vakit namazla mükellef kadınların tamamının cuma ve bayram namazlarına katıldığı sabit değildir. Günümüzde de isteyen hanımların cami adabına uyarak camilerin kendilerine ayrılan bölümlerinde, cuma ve bayram namazı kılmalarında hiçbir sakınca yoktur.

Cuma namazının belli şartların gerçekleşmesi halinde farz olduğu konusunda ittifak (icmâ) vardır.

Bu şartlar vücûb ve sıhhat şartları olmak üzere ikiye ayrılır.

Vücûb şartları cuma ile yükümlü olmak için, sıhhat şartları ise, namazın muteber ve geçerli olması için gereklidir.

Vücûb şartları üzerinde mezhepler arasında önemli bir görüş ayrılığı yoktur. Bir Müslümanın cuma namazı ile yükümlü olabilmesi için erkek, hür, mukim (dinen yolcu sayılmayan) ve mazeretsiz olması şarttır.

Cuma namazı yükümlülüğünü düşüren mazeretler de şunlardır:

Hastalık, hasta bakıcılık, kişiyi bitkin hale getiren yaşlılık, sağlığa zarar verecek ölçüde sıcak veya soğuk, aşırı derecede yağmur ve çamur, mal, can bakımından güvenliğin bulunmaması.