Faizli kredi ile araba alan kimse kendisini affettirmek için ne yapmalıdır? Yani bu yaptığım caiz değilse, bu yanlışı bu dünyada düzeltme imkanım var mı?

Soru Detayı
Ben bankalardan otomobil kredisi kullandım. Kimini on dokuz ayda ödedim, kimini ödemeye devam ediyorum. Sizin açıklamalarınız okudum ve bu işin caiz olamayacağını öğrendim. Peki bu durumda ben ne yapabilirim, bu günahatan nasıl kurtulabilirim? Bunun bir yolu var mı; oruç, tutmak, fakir doyurmak, zekat vermek gibi?.. Yani bu yaptığım caiz değilse, bu yanlışı bu dünyada düzeltme imkanım var mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Almış olduğunuz arabanın tamamı haram olmasa da belli bir oranda faiz karışmış olmaktadır. Bu oranda sadaka verebilirsiniz. Ayrıca tövbe etmeniz gerekir. Hatasını anlayıp bir daha yapmamak üzere yapılan tövbeler makbuldür.