"Olmayacak dua yoktur hak etmeyen kul vardır." sözünü açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sözün doğru yönü vardır. Şöyle ki;

Kainatı adetullah kanunları kapsamıştır. İnsan için "ancak çalıştığının karşılığı vardır." (Necm, 53/39) ayetinin umumi hükmü, inanan veya inanmayan, ihtiyar veya çocuk hiçbir kimseyi ayırtetmeden herkesi kapsar.

Bu dünyada başarılı olmak isteyen kişi adetullah kanunlarına göre hareket ederse başarıya ulaşır. Müslüman veya kâfir diye bir ayrım yapılmaz. Dolayısıyla bir işte başarmak için dua eden kimse, dua ile birlikte Allah'ın koyduğu kanunlara riayet etmesi gerekir ki başarıya ulaşabilsin. Aksi takdirde isteğine nail olamaz.

Duanın ibadet olma yönü vardır ki, dua eden insan ibadet sevabını alır. Ahirette mükafatını alacaktır.

İlave bilgi için tıklayınız.

Duanın kabul olmamasının sebebi nedir?