Ezandan bütün şeytanlar mı kaçar yoksa avaneleri vesvese vermeye devam mı eder?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz (asm)'in hadis-i şeriflerini bakınca Ezandan şeytanın kaçtığını anlıyorum.
- Şüphesiz ki Hz. Peygamber (asm) söylediyse doğrudur. Lakin bende Ezan sırasında da vesvese gibi içten pis sözler hissedebiliyorum.
- Bana Ezan sırasındaki vesveseler nereden geliyor olabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şeytanın ezan sesini duyduğunda oradan koşup kaçacağı ile ilgili hadis için bk. Buhari, Bed’ü’l-Halk,  11, h. no: 608)

- Şeytanın ezan sesinden kaçıp uzaklaşmasının hikmeti, secdeye davet eden ezandan nefret ettiği içindir. Çünkü kendisi davet edildiği secdeye gitmediği için kovulmuştu.

- Yine -kovulmuş şeytan olmak gibi- başına gelen en büyük bir musibetin sebebi olan secdeye davet eden ezanın okunması sırasında, aynı olayı hatırladığı için korkusundan kaçması da mümkündür. (bk. İbn Hacer, Fethu’l-bari, 85-87)

Şeytan kaçmasına rağmen namazdaki vesvese nereden gelir?

- Bir yoruma göre, hadiste söz konusu edilen şeytan yalnız iblistir. Çünkü daha önce secdeye davet edilen odur. Bu nedenle iblis, kendisine en büyük bir ceza verilmesine sebep olan secdeye davet eden ezanı duymak bile istemez.

Diğer şeytanlar ise, görevlerinin başındadır. Namazda onlar vesvese verirler.

- Bir yoruma göre, ezandan kaçanlar bütün cinni şeytanlardır. Bu şeytanlar, ezanın okunduğu esnada kaçıp giderler. Fakat ezan bitince tekrar dönerler. Kamet edilince yine kaçarlar, bitince tekrar döner ve namaz kılanlara vesvese vermeye çalışırlar. (bk. İbn Hacer, a.g.y)