Ey Ali! Duayı umumi yap, diye bir hadis var mi? Varsa ne demektir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Ali (ra)’a hitaben “Duayı umumî yap." diye bir hadis rivayetine rastlayamadık. Fakat, Hz. Peygamber (asm)'in umumî, yani kapsamı geniş olan “Rabbena atina…” gibi dualara önem verdiği bilinmektedir. Aşağıdaki hadisler bu husus teyit etmektedir.

Enes b. Mâlik: "Peygamber (a.s.m)'in en çok okuduğu duâ: 'Allâhumme, Rabbena âtinâ fi’d-dünyâ haseneten ve fi’l-âhireti haseneten ve kına azâbe'n-nâr (Ey Rabb'imiz! Bize dünyâda da güzellik ver, âhirette de güzellik ver ve bizi ateş azabından koru)' duası idi." demiştir.(Buharî, Deavat,55; Müslim, Zikir/dua,9; Ebu Davud, Salat, 361).

Alimler, “cami’, kapsamlı, “Rabbena atina..” gibi dünya ve ahiretin güzelliklerini kapsayan veciz ifadelerle dua etmenin müstehap olduğunu söylemişlerdir.(bk. Avnu’l-Mabud, ilgili hadisin şerhi).