Teşehhüdde, Rabbena dualarının okunduğunu bildiren hadis hangisidir?

Soru Detayı

- Rasulullah (s.a.v.)'ın Teşehhüdde Rabbena dualarını okuduğunu bildiren hadis hangisidir; sıhhat ve tahrici nedir?
- Bunun yerine hangi duaları okuyabiliriz?
- Mezheplere göre fark var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi mezhebine göre, me’sur (Hz. peygamberin okuduğu) duaları okumak gerekir. Diğer üç mezhep alimlerine göre, me’sur dua daha güzel olmakla beraber, dünya ve ahiretle ilgili herhangi bir dua yapmak da caizdir. (bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/721)

- Örneğin, üç mezhebe göre “Allahumme’ğfir lena veli valideyna ve li men sebekana bil-imani mağfireten azimen” denilebilir. (Zuhaylî, a.y)

- Me’sur olan dualardan meşhur olanı “Rabbena atina…” duasıdır. (Buhari ve Müslim’in rivayet ettiği bu hadis için, bk. Neylu’l-Evtar, 2/387)

Ayrıca cehennem azabından deccal fitnesinden istiaze ile ilgili dua da me’surdur. Buhari ve Müslim rivayet etmiştir. (bk. Subülü’s-Selam, 1/194)

- Keza Şafiilerde de meşhur olan ve me’sur olan bir dua da şöyledir:

“Allahumme’ğfir li ma kaddemtu ve ma ahhartu, ve ma esrartu ve ma a’lentu ve ma esraftu, ve ma ente a’lemu bihi minnî, Ente’l-Mukaddimu ve Ente’l-Muahhir, La ilahe illa ente.” (bk. Müslim, el-Musafirin, 201)