Peygamberimiz, gece hangi duayı okurdu?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) teheccüde kalktığında yaptığı her hangi bir zikir veya tesbihat varmıdır?
- Teheccüdün öncesinde ve sonrasında neler yapmıştır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Resul-i Ekrem (asm) Efendimiz, geceleri kalkar, teheccüd namazı adıyla bilinen namazı kılardı. Bu namaz, kendisi için vacib derecesinde bir mükellefiyetti. Ümmetine ise sünnet olarak intikal etmiştir.

Gece namazlarına kalktığında ve bu namazı kıldıktan sonra Peygamber Efendimiz (asm)'in okuduğu dualar ve tesbihler vardır. Bunlardan bir örnek vereceğiz. Detay için hadis kaynaklarının, Teheccüd, Gece Namazı ve Geceleri İhya Etmek konularına bakmanızı tavsiye deriz.

Peygamber Efendimiz (asm)'in gece namazına kalktığında okuduğu dualardan biri şudur:

"Allâhumme leke-l-hamdu ente kayyimu’s-semâvâti ve’l-ardi ve men fîhinne ve leke’l-hamdu ente meliku’s-semâvâti ve’l-ardi ve men fîhinne, ve leke’l-hamdu ente nûru’s-semâvâti ve’l-ardi ve men fîhinne, ve leke’l-hamdu ente’l-hakku ve va’duke’l-hakku ve likâuke hakkun ve kavluke hakkun ve’l-cennetu hakkun ve’n-nâru hakkun ve’n-nebiyyune hakkun ve Muhammedun hakkun ve’s-sâatu hakkun."

"Allahumme leke eslemtu ve bike âmentu ve aleyke tevekkeltu ve ileyke enebtu ve bike hasamtu ve ileyke hakemtu fe’ğfir lî ma kaddemtu vemâ ahhartu vemâ asrartu vemâ a’lentu."

"Ente’l-mukaddimu ve ente’l-muahhir velâ ilâhe illâ ente evlâ ilâhe ğayruke velâ havle velâ kuvvete illâ billâh."

"Hamd olsun sana ya Rabb! Sen bütün semaları, arzı ve onlardakileri ayakta tutansın. Hamd sana mahsustur ey Rabbim! Sen semalarda, arzda ve onlarda ne varsa hepsinin nurusun. Hamd Sana mahsusdur ey Rabbim! Sen semaların, arzın ve onlardakilerin malikisin. Ve Sana yine hamd olsun ki, sen Hak'sın. Senin va'din de hak, sana kavuşmak da hak, sözün de hak, cennet de hak, ateş de hak, nebiler de hak, Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem- de hak, kıyamet saati de hak."

"Sana teslim oldum ey Rabbim! Sana iman ettim, sana tevekkül ettim ve sana yöneldim, inanmayanlara karşı, sana dayanarak mücadele ettim ve neticede ancak seni hakem olarak kabul ettim, benim evvelki yaptıklarımı da, sonradan yapacaklarımı da, gizli yaptıklarımı da açık yaptıklarımı da mağfiret et."

"Öne alan da sensin, geriye bırakan da sensin. Senden başka ilâh yoktur. Kuvvet ve kudret ancak, Allah'a dayanmakladır. " (Buhari, Teheccüd 1)