"Allah, secde edenler arasında dolaşmanı görür” (Şuara, 26/218) ayetini açıklar mısınız? Bundan maksat kimdir?

Soru Detayı

"Namaza kalktığında, seni ve secde edenler arasında dolaşmanı gören; mutlak güç sahibi, çok merhametli olan Allah’a tevekkül et." (Şuara, 26/217-219) ayetlerinde geçen "...secde edenler arasında dolaşmanı gören..." ile neye işaret edilmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetlerin mealleri şöyledir:

"O ki, (gece namaza) kalktığın zaman seni görüyor. Ve secde edenler arasında dolaşmanı da (görüyor.) Çünkü her şeyi işiten, her şeyi bilen O'dur." (Şuara, 26/217-219)

Bu konuda değişik yorumlar söz konusudur.

1. Resülüm! Allah, kalktığın zaman görür. Yani namaza, özellikle teheccüde veya iyiliği emretmeye, Allah'ın dinini yükseltmeye kalkarken, seni ve secde edenler arasında dönüp dolaştığını, namaz kılanlara imam olarak hareket tarzını veya müminleri kontrol için aralarında dolaştığını veya Allah'ın dinini yükseltmekte müminler arasında gayretini veya peygamberlik görevini yerine getirmek için peygamberler arasındaki hizmetlerini görür.  (Elmalılı, Hak Dini, ilgili ayetlerin tefsiri)

2. Resulum! Sen gerek tek başına gece namazına kalktığında, gerek mescidinde secde eden (namaz kılan) kimselerle birlikte namaz kılıp secde ederken de Rabbin sana özel inayet ediyor, rahmeti hassa ile seni merhametinin kucağına alıyor. O halde sana düşen iş, her şeyin üstesinden gelen Aziz ve rahmeti her şeyi kaplayan rahim olan Rabbine tevekkül etmek, ona güvenip dayanmaktır. (krş İbn Aşur, ilgili ayetlerin tefsiri).

- Ayette “namaz kılanlar” yerine "secde edenler” ifadesinin kullanılması, secdenin namazın en büyük rüknü ve kulu Allah’a en yaklaştıran bir konumu olduğundandır.

- Bu ayetten, gece namazının önemi, secdenin özel yeri ve cemaatle namaz kılmanın üstünlüğü gibi özel değere sahip olan ibadetlere işaret edilmiştir. Resulün şahsında, ümmeti de bu ibadete teşvik edilmiştir.