Vitir namazını Hanefi imam arkasında nasıl kılmam gerekir?

Soru Detayı

- Ben Şafi mezhebindenim, Ramazan ayında vitir namazını Hanefi imam arkasında nasıl kılmam gerekir?
- Ben iki rekat kılıp selam veriyorum, sonra kalkıp tekrar imama tabi olup üçüncü rekatı da imamla birlikte kılıyorum, doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu şekilde kılmak da geçerlidir.

Şafii mezhebine göre, vitir namazını 2+1 şeklinde kılmak daha faziletli olmakla beraber, Hanefiler gibi 3 rekât şeklinde kılmak da caizidir.

Böyle olunca, cemaatin düzenine riayet etmenin daha uygun olacağını düşünüyoruz. Madem dört mezhep de haktır. En güzel tavır olan imamla beraber hareket etmek daha müstahsendir. Farklılık gösterildiği zaman bilmeyen bazı kimseler tereddüde de düşebilirler.

Onun için bizim tavsiyemiz imamla beraber kılmaktır.

Kunut Duasına gelince:

Şafiilerde de son 15 günde kunut okumak sünnettir. İlk 15 günde de Hanefi imama uymakta hiçbir sakınca yoktur. Kunut duası yerinde “Rabbena atina” duasını okuyabilirsiniz.

Kunut Duasının okunması Hanefilerde rükudan öncedir. Şafilerde rükudan sonra olmakla beraber, rükudan önce de olabilir. (bk. V. Zühayli, el-Fıkhu’l-İslami, 2/1007)