Evrimcilerin, canlılar arası ara geçiş formları iddiası doğru mudur?

Soru Detayı

- Bazı bakterilerin bir takım enzimlerle naylon parçalarını ayrıştırması evrime delil olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evrimle ilgili ileriye sürülen "ara formlar"ın hiçbirisi gerçeği yansıtmamaktadır. Evrimcilerin iddia ettiği gibi, balıktan kurbağa meydana geldi ise, ara formların basamak basamak geçişi göstermesi gerekirdi. Yani eldeki materyal, önce yüzde yüz balık, sonra yüzde doksan balık, yüzde on kurbağa, daha sonra yüzde seksen balık yüzde yirmi kurbağa şeklinde devam etmesi gerekirdi.

Hâlbuki hiçbir canlının böyle geçiş formu yoktur. Hiçbir fosil bu geçişi göstermediğine göre, “Ara form var ama bulunamadı.” denmesi, bilimsel bir yaklaşım değil, ideolojik bir değerlendirmedir. Çünkü ara form yoksa neye dayanarak canlıların birbirinden evrimleştiğini iddia edeceksiniz? Ateist evrimcilerin ileriye sürdükleri, bilimsel bir sonuç değil, pozitivist felsefeye dayalı, bir yaratıcıyı inkârı esas alan ideolojik bir düşünce tarzıdır, üzerinde durmaya değmez.

Bazı bakterilerin bir takım enzimlerle naylon parçalarını ayrıştırması evrimin değil, bilimin delilidir. Yani bunun sebep ve sonuçlarının bilimsel çalışmalarla ortaya konması gerekir. Bunun mutlaka bir sebebi olmalıdır. Sebebi bilinmeyen olaylarda bilimsel çalışmayı terk ederek meseleyi hemen evrime bağlamak, en hafif tabiriyle tembelliktir, işi ideolojiye havale etmektir.

Madem her şeyin sebebi evrimdir ve evrimi sebep gösterince her şey bitiyor ve akan sular duruyor. O zaman evrimcilerin yaptığı gibi, sebebi bilinmeyen her şeyi, evrime bağlayıp işi bitirelim. Şimdi böyle bir yaklaşım ve düşünce tarzı sizce sıhhatli bir düşünce midir? Allah aşkına bunun bilimsel düşünce ve çalışmayla ne ilgisi var? Böyle hurafe vari şeylerle gençlere zaman kaybettiriyorlar ve onları yanlış yönlendiriyorlar.

Biz Allah’a inanan insanlar olarak, Allah’ın hiçbir şeyi boş ve sebepsiz yaratmadığını biliyoruz. Kâinattaki varlıkların, bilimsel metotlarla en ince ayrıntılarına kadar araştırılmasının gerekli olduğuna inanıyoruz. Allah’ın eseri olan kâinattaki varlıkları inceledikçe Allah’ı daha iyi tanıyıp, sonsuz ilim ve kudretini daha iyi anlayacağımızı kabul ediyoruz.

Öyle şapkadan tavşan çıkarır tarzda, canlıların birinin diğerinden tesadüfen meydana geldiği hurafelerine de itibar etmiyoruz. Akıl ve fennin hâkim olduğu günümüzde, cadı sopası gibi önüne gelen her şeyi bir anda başka bir canlıya çevirdiğine inanılan ve ne olduğunu kimsenin bilmediği "evrim aldatmacası"nın ipliği, bilimsel çalışmalarla zaten her geçen gün biraz daha gün yüzüne çıkmaktadır...