Evrenin / kâinatın yaşı hakkında bilgi verir misiniz; altı günde yaratılması ne anlama geliyor?

Soru Detayı

- İncil'de evrenin 5.000 yıl önce yaratıldığı söyleniyormuş. Bilim adamlarına göre on üç buçuk milyar yıl önce.
- Dinimizde bu konu hakkında bilgi var mıdır, hadis veya âyet?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Âyet ve hadislerde kânatın yaşıyla ilgili net bir bilgi bilmiyoruz. Kur'an-ı Kerim'de "semaların ve yeryüzünün altı günde yaratıldığı" ifade edilmektedir.

Kur'an'da yedi farklı âyette bildirilen evrenin yaratılış süresinin, zamanın akış katsayısındaki farklılıklar göz önünde bulundurulduğunda "gün" kavramının farklı yorumlanmasına neden olmaktadır.

Kur'an'da bildirilen altı günlük süreyi, altı devre olarak da düşünebiliriz. Çünkü zamanın göreceliği dikkate alındığında, "gün" sadece bugünkü koşullarıyla, dünya üzerinde algılanan yirmi dört saatlik bir zaman dilimini ifade etmektedir. Ancak evrenin bir başka yerinde, bir başka zamanda ve koşulda, "gün" çok daha uzun sürelik bir zaman dilimidir. Nitekim bu ayetlerde (Secde, 32/4; Yunus, 10/3; Hud, 11/7; Furkan, 25/59; Hadid, 57/4; Kaf, 50/38; Araf, 7/54) geçen altı gün (sitteti eyyamin) ifadesindeki "eyyamin" kelimesi, "günler" anlamının yanı sıra "çağ, devir, an, müddet" anlamlarına da gelmektedir.

Bu açıdan evrenin yaşıyla ilgili net bir bilgiyi söylemek uygun olmayabilir.