Evlilik üzerine görüştüğüm kişi, fiziksel olarak ilgimi çekmedi, ne yapabilirim?

Soru Detayı

- Görüştüğüm birisi var evlilik üzerine. Ahlak olarak kriterler tutuyor, gibi ama fiziksel olarak beni çekmedi ne yapmalı?
- Yardım edin bana sıkıntıya giriyorum dün oturdum ağladım. Strese giriyorum. Ailem fiziksel özelliklerin önemli olmadığını ahlakın önemli olduğunu söylüyor, ancak ben göz zevki olarak tatmin olmadım. Aradığım fiziksel kriterler onda yok maalesef. Bunu dile getirince ters tepki alıyorum.
- Ben uzun boylu seviyorum saçlı seviyorum ama onun bu özellikleri yok. İçimden sürekli kendimi ikna etmeye çalışıyorum ahlakına bak diyorum bu isteklerimi geri tepmeye çalışıyorum, ama kendimi içeriden sıkıp bitiyorum. çok sıkılıyor canım.
- Daha bir kere görüştük. İkinci görüşme de ayarlandı. Görüştükten sonra reddetmeyi düşünüyorum. Sizin düşünceleriniz nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İzdivaç konusunda İslam;

- Bir Müslüman kadının ancak Müslüman bir erkekle evlenmesine,

- Bir Müslüman erkeğin de ancak Müslüman veya Ehl-i kitap bir kadınla evlenmesine ruhsat verir.

Bunların dışındakilerin tamamı Müslümanlara haramdır.

Öte taraftan akrabalık bağları ve bazı farklı ilişkiler itibarıyla, Müslüman olsalar da kimlerin birbirleriyle evlenemeyeceğini de ilmihal kitaplarına havale ediyoruz.

Dolayısıyla biz evlenmek istediğiniz şahsın evvela Cenab-ı Hakk’ın koyduğu olmazsa olmaz kriterlere uyduğunu varsayıyoruz.

Allah bize her konuda müstakim bir yol üzere olmamızı emretmekte, ifrat ve tefritten kaçınmamızı istemektedir.

Hal böyle olunca her türlü dünyevi işlerimizde belli bir dengeyi gözetmek mecburiyetindeyiz. Çünkü birisi için ifrat olabilecek bir şey bir diğeri için, onun elindeki imkanlar sebebiyle ifrat veya tefrit olmayabilir. Önemli olan insanların, Rabbimizin hikmetine binaen imtihan olmaları için az veya çok olarak sunduğu nimetleri helal dairede kullanıp kullanmadıklarıdır.

Evliliklerde ise, iman birliğinden sonra muhakkak ki, maddi, sosyal, kültürel, eğitim ve fiziki şartlarda da çiftler arasında olabildiğince karşılıklı bir dengenin olması evladır.

Çiftlerin birbirlerine sevgili, saygılı, hoşgörülü, özlem dolu ve her konuda yapıcı da olmaları beklenmektedir.

Bütün bu sayılanların ve beklentilerin olabildiğince karşılıklı ve dengede olması da en idealidir.

Ama gaflet ve nefsimize yenilmemiz sebebiyle ara sıra ifrat ve tefritlere istemesek de farkında olmasak da kaçabiliyoruz. Bazen beklentilerimizde çıtayı çok yukarı koyabiliyoruz. Bu da bizi zor beğenmeye, mutlu olmamaya ve belki sonunda evliliği noktalamaya kadar götürüyor. Yuva dağılıyor, çocuklar perişan oluyor ve en önemlisi bu tip durumlarda “Allah” belki unutuluyor; bu da zaten şeytanın tam da istediği değil mi?

Fiziksel beklenti ve görüntüye gelince, şunu akıldan çıkarmayalım;

Bizdeki güzellik bize Allah tarafından verilmiştir, dolayısıyla herkes güzeldir, çünkü herkesi Allah yaratmıştır. Bizim beğenip beğenmememiz bizim nazarımız itibariyledir.

Ama bizim nazarımız da tercih etme hakkımız da bize gene Allah tarafından verilmiştir. Burada bize düşen, aşırı uçlara kaçmamamızdır. Buna göre:

Küçücük bir hastalık veya basit bir trafik kazasının bizdeki veya karşımızdakinin güzelliğini birkaç saniyede alıp götürebileceğini asla unutmadan, beklentilerimizi ifrat ve tefritten uzak tutarak, bizi belki bizden çok seven ailemizin dediklerini asla kulak arkası yapmadan, kendimizi de hesaba çekerek, gene kendi kararımızı kendimiz vermeliyiz.

Bu konu öyle bir konu ki, maalesef 2x2=4 gibi basit değildir; mizacımız, çevremiz, beklentilerimiz, hakikatler, hayat şartlarımız, gibi birçok etken bizi doğrudan etkilemektedir.

Bütün bunları göz önünde bulundurarak, sabırla ve namazla Rabbimizden de yardım ve hayırlara vesile etmesini istersek, muhakkak O bize en doğru çıkar yolu gösterecek ve bizi o yola sevk edecektir inşallah.

Ondan sonra da muhakkak ki “Olanda hayır vardır...” deyip O’na tevekkül etmeliyiz ve verdiğimiz kararı, özellikle her sıkıntılı durumlarda geri dönüp sürekli kurcalamamalıyız. Bu konuda zaaf gösterirsek, emin olalım ki şeytan buradan bayıla bayıla çalışacak ve vesvese verecektir, onun işi de bu zaten...