Evleneceği kıza "anamsın, bacımsın" demek evliliğe mani olur mu?

Soru Detayı

Sinirli olduğum bir anda sevdiğim ve evlenmeye niyet ettiğim kişiye "anamsın, bacımsın" dedim. Bu durum evlilik konusunu nasıl etkiler; bu durumda ne yapılmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu iki kişi arasında nikâh olmadığı için, bir haramlık söz konusu değildir ve bu tür sözler evlenmelerine engel olmaz. Ancak bir Müslümanın, bu tür sözleri ağzına alıp alışaknlık hâline getirmesi doğru değildir.