Eşler arasındaki sevgi ve merhamet Allah'ın varlığına nasıl delil olabilir?

Soru Detayı

“Allah’ın ayetlerinden biri de kendileriyle kaynaşmanız için, size kendi nefislerinizden eşler yaratması ve aranıza sevgi ve merhamet koymasıdır.” (Rum, 30/21)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Buradaki Allah’ın varlık delillerini iki yönden değerlendirmek mümkündür:

1. İnsanların çift çift yaratılmaları delili:

İnsanların çift yaratılmaları olağanüstü bir projenin ürünüdür. Bu projede amaç insan üretimidir. Bu üretimin tahakkuk etmesi için erkek ve kadın olarak üretim fabrikasının iki mekanizması şeklinde yaratılmıştır.

Mekanizmaların her biri bu üretim işinde çok harika bir şekilde planlanmış ve kendisine düşen görevini bihakkın yerine getirmesi için gerekli donanımlara sahip kılınmıştır.

Böyle bir proje, böyle bir plan, böyle bir tasarım, böyle bir donanım, böyle verimli bir mekanizmanın varlığı, ancak sonsuz bir ilim, kapsamlı bir hikmet, mutlak bir kudret ve nafiz bir iradeyle gerçekleşebilir.

Bu vasıfların sahibi ise ancak kusursuz ve mükemmel sıfatlara sahip, ezeli ve ebedi olan Allah’tır.

2. Eşler arasında sevgi ve merhametin varlığı delili:

Yabancı iki ülkeden, yabancı iki milletten, yabancı iki kabileden, her yönüyle birbirine karşı yabancı olan iki eş arasında sevgi ve şefkat duygusunun yaratılması, sanatını seven ve yarattıklarına karşı şefkat ve merhamet besleyen bir yaratıcının varlığını göstermektedir.

Özellikle ayette, önce sevgi, sonra merhametin zikredilmesi, eşler arasında ilk zamanlarda sevginin hakim olduğuna, ileride hastalık, yaşlılık gibi hususlardan dolayı nefsanî, şehvanî tarafı ağır basan sevgi yok olabilir. Bu iki yabancı kimseyi kaynaştıran ikinci bir derman olarak şefkat, merhamet devreye girer.

Bu sıralamanın varlığı bile tek başına bir icaz parıltısıdır.

İşte insan üretiminin istihsalini tahakkuk ettiren bu iki yabancı mekanizmanın uzlaşması, dayanışması ve kaynaşmasını sağlayan sevgi ve merhamet duygularının bulunması, bu fabrikanın kurucusu ve işletmecisinin sonsuz ilim, hikmet, muhabbet, şefkat, merhamet, azim ve irade sahibi bir ustanın, bir uzmanın, bir yaratıcının varlığını zorunlu kılar.

Demek ki ayette eserden müessire yapılan bir istidlal metoduyla insanın çift yaratılması, sevgi ve şefkatle donatılması penceresinden Allah’ın vacibu’l-vücud olduğuna delil getirilmiştir. (krş. Razi, ilgili ayetin tefsiri)