Erkeklerin avret yeri göbek ile diz kapağı arası iken, neden kadınların avret yeri tüm bedenidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Örtünmenin bir çok hikmeti zikredilebilir; fakat en mühimi, emri uygulamaktır. Kadının örtünmesi ile ilgili ilahi emri sadece hikmet boyutunda değerlendirmek insanı hataya götürür.

Mesela, "İçki neden haram kılınmıştır?" denilse, cevabımız "Aklı giderici bir içecek olduğu için." olacaktır. Ancak içkinin bir damlası insanı sarhoş etmemesine rağmen, bir damlası dahi haram kılınmıştır. Demek ki ibadetlerin ve yasakların belirleyicisi Allah'tır; kadın için ayrı hüküm koymuş erkek için ayrı hüküm koymuştur.

Kur'an-ı Kerim'de kadınların örtünmelerini söylemiş, Onun Elçisi (asm) de bunun nasıl uygulanacağını anlatmışlardır. Bunun muhtemelen, kadının ve erkeğin yapılarıyla, doğalarıyla ilişkisi vardır.

Mesela, Freud'un meşhur öğrencisi Wilhelm Reichın "Die Funktion des Orgasmus" (Bedensel boşalmanın İşlevi) adlı eseri baştan sona, kadınla erkeğin, her bir organlarından farklı cinsel elektrikler salgıladıklarını ve bu elektriklerin etrafındakileri farklı etkilediğini anlatmak için yazılmıştır. Öyleyse, farklı etkiler yapan organların, farklı hükümler alması da gayet doğaldır. Günün birinde kim bilir bunun daha nasıl hikmetleri bulunabilir.