Endüstriyel hayvancılık caiz mi, vegan olma fikrine nasıl bakıyorsunuz?

Soru Detayı

- Endüstriyel hayvancılık konusunda şöyle bir yazı gördüm:
“Hayvanlar çok çabuk kütlesel ağırlığa ulaşması için fazla yemlendiriliyor, hayvanların çoğu güneşi gerçek anlamda görmeden ufacık alanlarda yaşıyor, süt endüstrisi için konuşursak sürekli bir laktasyon salgılatımı sayesinde süt alımı mevcut, annelik içgüdüleri gereği yavrularına bakmaları ve emzirmeleri gerekirken anında yavrularından ayrı koyuluyorlar. Çiftliklerde durum bunlardan çok da farklı değil. Daima sömürülen, katledilen canlıların dünya genelinde "sistematik" olarak yaşandığı gerçeği var."
- Bu iddiaları göz önüne alırsak daha hakkaniyetli bir insan olmak, kapitalist sistemin hayvana hayvan değil para üreten bir makine gözüyle baktığını düşünürsek daha hakkaniyetli bir insan olmak adına düzenli b12 takviyesi ile vegan olma fikrine nasıl bakıyorsunuz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayvan eti yemeyenlerin ifrata kaçtıkları, doğru olanı terk ettikleri kanaatindeyiz.

Normal olan helal olmak şartıyla yeteri kadar hayvan, bitki, meyve vb. ile beslenmektir.

Hayvanlardan fazla ürün alabilmek için onlara eziyet etmek caiz olmaz. Eziyet etmeden fazla ürün almanın yolları aranmalıdır.