Bazı kişilerin, her Kurban Bayramında yaptığı kurbana sataşmalara nasıl cevap verilmelidir?

Soru Detayı

- Sizin de bildiğiniz üzere, her sene özellikle Kurban Bayramı'nda kurbanlık hayvan kesilmesini diline dolayan bir kesim var. Kurbanın başta Hz. Allah (c.c)'e ibadet ve sonra fakir ve yoksulların gözetilmesi olduğu gerçeğini bir kenara itip, sadece hayvanların kesilmesi olayını görerek, bunu dillerine dolayarak atıp tutmaktalar. "Kurban vahşeti", "Kurban Bayramı dehşeti" gibi yakışıksız ifadeler kullanıyorlar.

- Yine aynı kesim yılbaşında hindi kesip yemekte, sadece süslemek için çamları devirmekteler (hem de kesilmesi daha uygun olan yaşlı çamları bile değil taze çamları).

- Benim size en önemli sorum, Türkiye’de kesilen kurbanlık hayvan sayısının normalde kesilen hayvan sayısına oranı nedir? Ben araştırdım, ama maalesef bulamadım.

- Ve ayrıca bizim kestiğimiz kurbanlık hayvanların sonsuza kadar yaşamalarına imkan var mı?

- Kurban vahşetse, mezbahanede kesilen hayvanların kasapta satılan etlerini almak vahşet değil midir?

- Bizim kestiğimiz hayvanların canı can da hindilerin ve ağaçların canı can değil midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Dünya çapında kesilen kurbanlarla, diğer zamanlarda bir yılda kesilen hayvanların sayısını karşılaştıracak bir bilgiye sahip değiliz.

- Ancak işin ehli olan bazı kimselerin bildirdiğine göre, “Türkiye’de Kurban Bayramı’nda 2.000.000'a yakın küçükbaş, 800.000'e yakın da büyükbaş hayvan kesilmektedir."

Bunun normal kesime göre daha az olduğunu düşünüyoruz.

- Bu konuda kurbanın hikmetini anlamaya çalışmak ve bunları diğer insanlarla da paylaşmak güzeldir. Ancak bazı dinsizlerin her fırsatı kullanarak İslam dinine saldırmalarına cevap vermek, saldırılarını sona erdirmeyebilir. Bizler görevlerimizi yapmaya devam edeceğiz.

- Bununla beraber, Allah sadece kurban bayramında kurban olarak kesilen hayvanları değil, başka zamanda da bazı hayvanların kesimine izin vermiş ve insanların bunlardan istifade etmelerini tavsiye etmiştir. Bu sebeple, aslında kurbanlarla diğer kesilen hayvanlar arasında sayı bakımından bir karşılaştırmaya hiç gerek yoktur. Çünkü, kurbana karşı çıkanların onlara da karşı çıkmaları gerekir.

Halbuki dünyada kendine vejeteryan diyenlerin sayısı çok azdır. Kaldı ki, bunlardan bir kısmı, beyaz et yiyor, sadece kırmız et yemiyor. Peki, tavukların da canı can değil mi? Balık da yiyorlar. Peki, balığın da canı can değil mi?

Ayrıca kırmızı et yemeyenlerin sağlıklarına zarar verdikleri uzmanlarca kabul edilmektedir.

Bu açıdan bakıldığı zaman, et yemeyenler veya kurbanlara karşı çıkanlar, hem Allah’ın fıtrat kanunlarına hem insanların sağlık kanunlarına hem insanların büyük çoğunluğun kabul ettiği beslenme kanunlarına karşı çıkmış oluyorlar.