Ailemle yiyeyim, diyerek Kurban adanır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Kurban keseyim" ifadesi adak anlamındadır. "Ailemle bir hayvan keseyim, yiyeyim." demek adak yerine geçmez. Çünkü adak ailecek yenmez.

Burada birbirine zıt iki ifade var, hem "kurban keseyim" hem de "ailecek yiyeyim" demek olmaz. Ya "kurban keseyim" demeyeceksiniz ya da "ailecek yiyeyim" demeyeceksiniz.

Kurban Allah için kesilir. Dolayısıyla bu sizin niyetinize bağlıdır. Allah için bir kurban kesmeyi niyet etmişseniz bu adaktır, bundan siz ve bakmakla yükümlü olduğunuz kimseler yiyemez. Yerseniz parasını bir fakire vermeniz gerekir.

Adağı hemen yerine getirmek faziletli olanıdır, ancak durumunuz müsait değilse daha sonra ömrünüz oldukça yerine getirebilirsiniz. Fakat durumunuz müsait olur da kesmeden ölürseniz mesul olursunuz.