Egzama sıvıları abdesti bozar mı?

Soru Detayı

- Sekiz senedir vücudumun iki bölgesinde egzama hastalığı var. Bu yaralarımı gece kaşıdığım için sabah ve öğle vakti iç çamaşırıma iki-üç noktadan kan ve sarı su bulaşıyor, sonra kan ve sarı su kesiliyor öğleden sonra. Gün içerisinde de terleyince su çıkabiliyor egzamalarımdan. Sabah akıyor sonra yavaşlıyor bu su. Gün içerisinde terleyince çıkabiliyor. Bazen az bazen çok. Bazen bir noktadan, bazen diğer noktadan çıkıyor. Ter gibi duruyor ama iç çamaşırım sarımsı oluyor.
- Necaset miktarını ve ne zaman çıktığını tam bilemiyorum. Vesvese ediyorum. Namaz için her gün bir iç çamaşırı değiştirsem yeterli olur mu?
- Özürlü sayılır mıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kan, irin ve sarı su bazı mezheplere göre az da olsa, çıktığı delik veya yarığın dışına taşarsa abdesti bozuyor.

Ama bazı mezheplere göre de çok olmadıkça abdesti bozmuyor. Burada çoktan maksat insanların “bu fazla bir kanama, akıntı…” dedikleri miktardır.

Sizin durumunuzda olan kimseleri bu ikinci mezhebi (içtihadı) taklit ederler, ona uyarlar, abdestleri bozulmamış olur ve ibadetlerine devam ederler. İmkanınız müsait ise her gün bir çamaşır değiştirmeniz yeterli olabilir.

Mecbur olmadığınız halde "Az akıntı da abdesti bozar." diyenlerin fetvasına uymak istiyorsanız, özürlü ruhsatından yararlanabilmeniz için bir namaz vaktinin tamamında akıntının kesilmeden devam etmesi, sonraki namaz vakitleri içinde de en az bir kere akması gerekiyor.