Mantar, egzama, mayasıldan çıkan safi sular abdesti bozar mı?

Soru Detayı

- Ne miktarda olursa namaza mani olan necasetten kabul edilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vücuttaki kabarcıklardan çıkan safi su, sahih olan görüşe göre, kan gibidir, abdesti bozar. Diğer bir görüşe göre ise, abdesti bozmaz.

Bu ikinci görüşte, uyuz hastalığına yakalananlar ve çiçek çıkaranlar için kolaylık vardır. Zaruret halinde bu görüş ile amel edilmesinde bir beis olmadığı, İmam-ı Hulvanî`den nakledilmiştir. Mayasıl ve egzama  yaşlığı ve parmak araları pişintisi ise, abdesti bozmaz.

Mantar da mayasıl ve egzama gibidir. Bu görüşe göre siz de mantardan çıkan safi sudan dolayı abdestinizi yenilemek zorunda değilsiniz.

Necaset olması açısından, Hanefilerde:

Kan, necaset-i galizeden olup avuç içi kadar bir yerden fazla bir alana yayılmış olursa, namaza manidir. Ancak kan avuç içi kadar bir alandan az yere yayılmışsa, namaza mani değildir. Mantar egzama gibi kaşıntılardan çıkan sular da kan gibidir. Bunların da el ayası miktarını geçenler namaza mani olur.