Hanefi ve Şafi mezhebine göre, namazda iken ağzımızın içinden kan gelse ve o kanı namaz esnasında yutsak namazımıza engel olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hanefi mezhebine göre, ağızdan çıkan akıcı haldeki kan, tükürükten fazla veya ona eşit ise, abdesti bozar. Yaradan çıkan sarı su veya irin de böyledir. Bunlar çıktığı yerin çevresine dağılmadığı sürece abdest bozulmaz. Fakat bu kan veya irin çıktığı yerden ayrılırsa abdesti bozar. Buna göre, Hanefi olan bir kimsenin ağzından çıkan kan akıntısı -tükürükten fazla veya ona eşit ise- abdesti bozduğu için, namaz zaten bozulmuş olur. (bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İsalmî,1/267; Diyanet İslam İlmihali, İSAM, 1/199)

- Şafii mezhebine göre, kan abdesti bozmaz. Ancak, dişleri arasında kalan, şeker gibi erimiş bir şeyi yutsa veya balgamını yutarsa namazı bozulur. (bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İsalmî,2/14; Halil Günenc, Büyük Şafii İlmihali, ilgili yer)

- Ayrıca, Şafii mezhebine göre, ağızdan çıkan kan, necis olduğu için de namazı bozar.

Bununla beraber, şayet bu durum sürekli bir hastalık halinde devam ediyorsa, kişi namazı kılacak kadar bile kan kesilmiyorsa, bu takdirde özür var demektir. Kan akmaya devam etse bile vakit girince abdestini alır ve namazını kılar.