Ebu Bekir Sıddık’ın islama girmeden önce tereddüt ettiği doğru mudur?

Soru Detayı

- Bazı alimler Hz Ebu Bekir (ra)’in hiç düşünmeden İslamı kabul ettiğini söylüyorlar. Fakat mektup (Hz Ebu Bekir ile Yemliha adlı rahibe rüyasını yorumlamaya gitmesi) olayında Hz. Ebu Bekr'in tereddüt ettiğini görüyoruz, bunu açık mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İbn İshak -kendi sened zinciriyle- Hz. Peygamber (asm)'in şöyle dediğini bildirmiştir:

“Ben kimi İslam’a davet ettiysem mutlaka -ilk anda- bir tereddüt göstermiş, biraz düşünme ve konuyu tefekkür etmeye ihtiyaç duymuştur. Ancak bunun tek istisnası Ebu Bekir’dir; ona konuyu açtığımda hiç tereddüt etmeden, hiç düşünmeden hemen İslam’a girdi.” (İbn İshak, es-Sîre, 1/139).

- Hz. Ebu Bekir’in rüyası ve rahiple olan hikâyesine dair sağlam bir kaynağa rastlayamadık.

İnternette baktığımızda, bunun ilk versiyonu Arap internetinde görüyoruz. Biri bir kurnazlıkla bu hikayenin "Safvet’u-Safve" adlı kitapta yer aldığına dair yanıltıcı bir imada bulunmuştur. Ancak ilgili kaynakta böyle bir kıssaya rastlayamadık.

- Bu araştırmamızın sonucunda oluşan kanaatimiz şudur ki, Hz. Ebu Bekir (ra)’in rüyası ile ilgili bilgiler doğru değildir.

Bununla beraber, Arapça internette yer alan ve kaynağı verilmeyen bu olayın, Hz. Peygamber (asm)'in peygamber olmasından on iki yıl önce gerçekleştiği belirtiliyor ki, bu takdirde zaten tereddüt diye bir şey söz konusu değildir.