İslam'a göre devlet başkanı nasıl seçilir?

Soru Detayı

- İslam'da devlet yönetimi ile ilgili bir kitap tavsiye eder misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’da -dört raşit halifelerde olduğu gibi-, dört çeşit hilafet şekli vardır.

a. Genel olarak önce belli bazı kimselerin, sonra da tüm vatandaşların biatini/oyunu alarak seçilmek. Hz. Ebu Bekir (ra)’in seçimi böyle olmuştur.

b. Halifenin tavsiyesiyle, bir nevi veliaht tayin etmesiyle gerçekleşen hilafet. Hz. Ömer (ra)’in hilafet şekli budur ki, Hz. Ebu Bekir tarafından ümmete tavsiye edilmiştir.

c. Kurulan bir şura heyeti tarafından halifenin oy çokluğuyla seçilmesi. Hz. Osman (ra)’ın halife seçilmesi bu şekilde olmuştur.

d. Doğrudan halk tarafından gerçekleştirilen halife seçimi. Hz. Ali (ra)’in halife olması bu şekilde olmuştur. Medine halkının tek aday olarak gösterdiği Halife adayı Hz. Ali, halkın oylarıyla halife seçilmiştir.

İslam’da bir ruhban sınıf olmadığı için, teokratik bir düzenden bahsedilemez. Ancak, İslam hukukunda din ile dünya işleri ayrı olarak düşünülmemektedir. En dünyevî işler bile Allah’ın rızasını esas alınarak yapıldığı zaman dinî hüviyet kazanır.

Size, şu anda Türkçe yazılan bir kitap olarak Dr. Abdülaziz Beki’nin “İslam Hukukunda Siyasî Yönetim” adlı eserini tavsiye edebiliriz.