Hz. Osman, Hz. Ömer ya da Hz. Ebu Zer gibi sahabelerin Müslüman olmalarına sebep olan olaylar neden birden fazladır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Aslında söz konusu sahabilerin iman etmeleriyle ilgili anlatılan kıssaların hepsi de doğru olabilir. Örneğin, Hz. Osman (ra)’ın Müslüman olmasının sebebi olarak, bir yandan teyzesinin bir nevi kehanetle Hz. Muhammed (a.s.m)’in peygamberliğini tasdik edip ona iman etmesini telkin etmesi; diğer taraftan Hz. Ebu Bekir (ra)’in telkinleriyle Müslümanlığı kabul etmesine dair haberler söz konusudur.

Demek ki, Hz. Osman (ra) teyzesinin telkinleri karşısında düşünmeye başlamış, ardından Hz. Ebu Bekir (ra)’in telkinlerini de görünce artık tamamen kanaati gelmiş ve Müslüman olmuştur.

Bazı kaynaklarda “Hz. Osman, Hz. Ebu Bekir’in rehberliğiyle Müslüman olmuş” denilirken, diğer bazılarına “teyzesinin olayı” gerekçe gösterilmiştir. Hatta bu konuda daha başka haberler de vardır. Demek ki bu haberler arasında bir tenakuz değil, bir bütünlük vardır.

Aynı durum diğer sahabiler için de geçerlidir.