Dünyanın bir ucuna yumurta koysanız diğer taraftan gözükecek, anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Peygamberimiz, kıyamet koparken dünyanın bir ucuna yumurta koysanız diğer taraftan gözükecek demiş midir?
- Demişse buna göre dünya düz müdür?
- Bir ayette de “Yer dümdüz edildiğinde” şeklinde bir ifade geçiyormuş... Bu iki durumu açıklarsanız memnun olurum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hadis kaynaklarında böyle bir bilgiye rastlayamadık.

- Yerküresinin kıyamet günü, dağların ortadan kaldırılması ile dümdüz olacağını ifade eden ayetler vardır.

Bu durum, yerküresinin şimdi de düz olduğunu göstermez. Hatta kıyamet vaktinde düz olacağının bildirilmesi, şu anda dümdüz olmadığını gösterir.

İlgili ayetlerin meali şöyledir:

“Sana (kıyamet gününde) dağları(n durumunu) soruyorlar. De ki: 'Rabbim onları un ufak edip savuracak. Yerlerini dümdüz, bomboş bırakacak. Orada artık ne bir kıvrım ne de bir tümsek görürsün.'” (Taha, 20/105-107)