Dünyada eş mi önde gelir anne baba mı?

Soru Detayı

- Eşim, anne babama yapmam gereken temel vazifelerimi kısıtlıyorsa, benim tavrım ne olmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Anne baba için eşe zulmetmek doğru olmadığı gibi, eşi için de anne babaya haksızlık etmek doğru değidlir.

Kadın, kocasının anne babasına hizmetine, onlara maddi ve manevi yardımda bulunmasına engel olamaz.

Bu konuda sorumlu olduğunuz her insana karşı vazifelerinizi yapmanız gerekir. Eşinize eş olarak, anne babanıza da evlat olarak sahip çıkmanız ve üzerinize düşen görevleri yapmanız gerekir. Bir tarafın isteği için diğer tarafı ihmal etmezsiniz. Her iki tarafın da helal isteklerini yerine getirir, haram ve yanlış olan isteklerine uymazsınız. Bu konuda temel ölçü budur. Bu ölçüye uymayan taraf sorumlu ve günahkâr olur.