Dünyada dört koldan İslam'a saldırılar yapılıyor; İslam düşmanlarının İslam'ı yıkmaları mümkün mü?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Herkesin ebedi saadetini temin etmeye çalışan ve tamamıyla nur olan İslamiyeti, elbette ahiretten nasibi olmayan ve yarasa gibi içleri karanlık olan insanlar engellemeye çalışacaklar. Bu durum Hz. Adem (a.s) zamanından beri böyledir. Fakat asrımız alimlerinden Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin dediği gibi:

“İslamiyet Güneş gibidir, üflemekle sönmez. Gündüz gibidir göz yummakla gece olmaz. Gözünü kapayan yalnız kendine gündüzü gece yapar.”

“İlim ve fennin hükmettiği istikbalde, ancak bütün mesailini ilme tespit ettiren Kur’an hükmedecektir.”

“Evet, ümitvar olunuz. Şu istikbal inkılabatı içerisinde en yüksek gür sada İslam'ın sadası olacaktır.”

Büyüklerimiz böyle diyor. Onun için şimdiki sıkıntılara fazla ehemmiyet vermeyiniz. Bu gibi sıkıntıları da İslam'ın inkişafı hükmünde görünüz. Nasıl ki, rüzgarın ve kışın kendisi hoş görünmüyor; fakat neticesi bahar ve çiçek gibi insanın hoşuna giden şeylerdir. Bu hadiselerde rüzgar ve kış gibidir. İslam meyveleri ve çiçekleri için birer hizmetkardır.

Dünyada İslam'ın yasak olmasına gelince, İslam yaşanan bir dindir. Kim İslam'ı yaşıyorsa orada İslam vardır. Örneğin namaz kılmak İslam'ın bir emridir; Kur'an'da yüzden fazla yerde geçiyor. Namazını kılan birisi İslam'ı yaşıyor demektir. Demek ki İslam'ın emir ve yasaklarını yerine getirmek İslam'ı yaşamak anlamındadır.

Bu nedenle dünyanın her yerinde İslam yaşanıyor ve inşallah yaşayanların sayısı çoğalacaktır.

Bununla beraber bazı peygamberler gelmiş kendilerine birkaç kişi inandığı halde onlar peygamberlik sevabını tam almışlar. Bizim görevimiz de İslamı yaşamak ve anlatmaktır. Başkalarına zorla kabul ettirmek bizim görevimiz değildir; bizim görevimiz yaşamak ve güzel ve etkili bir yöntemle anlatmak.