Dua etme arzusu gelince dua edin… sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Dua etme arzusu gelince dua edin! Çünkü bu, duanın kabul olacağına alamettir.” sözü, hadis mi?
- Bu söze (Sosyal Medyada) kaynak olarak sadece “Hz Muhammed” “Tirmizi” gibi yazılar var. Böyle bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis rivayeti şöyledir:

 إذا فتح على العبد الدعاء فليدع ربه فإن الله يستجيب له

“Kulun kalbine dua etme arzusu geldiğinde Rabbine dua etsin. Çünkü Allah onu kabul edecektir.” (Camiü’s-Sağir, 1/225)

Bu hadisi, Hakim et-Tirmizi rivayet etmiştir. Senedindeki bir raviden dolayı hadisin zayıf olduğu söylenmiştir. (bk. Münavi, Feyzu’l-kadir, 1/506, no: 773)

Bu manaya yakın Ebu İsa Tirmizi’nin Sahih'inde geçen bir hadis de şöyledir:

ادْعُوا الله وأنتم موقنون بالإجابة، واغلمُوا أنّ الله لا يستجيب دعاء من قلب غافل

“Allah’a kabul edileceğini gerçekten bilerek dua ediniz. Biliniz ki Allah, kendinden gafil olan kalpten, umursamazlık ve oyun eğlence türünden yapılan duaları kabul etmez.” (Tirmizi, Daavat, 66)

Yine Tirmizi’de geçen başka bir hadis de şöyledir:

"Kime dua kapısı açılmış ise ona rahmet kapıları açılmış demektir. Allah'a, taleb edilen (dünyevi şey)lerden Allah'ın en çok sevdiği afiyettir. Dua, inen ve henüz inmeyen her çeşit (musibet) için faydalıdır. Kazayı sadece dua geri çevirir. Öyle ise sizlere dua etmek gerekir." (Tirmizî, Daavat 112)