Dolandırıcılığın, hortumculuğun, yankesiciliğin, karşılıksız çek vermenin cezası nedir?

Soru Detayı

- Telefon dolandırıcılığı, banka hortumculuğu, yankesicilik, karşılıksız çek verme gibi hırsızlığın, çok daha çirkin şekilleri olan bu suçların şeriatımızda cezası nedir?
- Bugün bir Devlet şeriat ile hükmetse bu suçların cezası el kesilmesi midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hırsızlık, “korunan malı gizlice ve sahip olmak için ele geçirmek” şeklinde tarif edilmiştir.

Bunun dışındaki haksız mal edinmelerin cezası hırsızlığın cezası değildir; bunlara verilecek cezayı istişare ile devleti yöneten belirler ve uygular.