Doğum ve sünnet düğününde gelen hediyeler, çocuğa mı aittir, aileye mi aittir?

Soru Detayı

- Doğumda, sünnette çocuklara diye gelen hediyeler şer'i yönden kime aittir?

- Ben bunların tasarrufunun çocuk büyüyünceye kadar velisine ait olduğunu veya o kimselerin örf ve adetlerine göre hükmedilğini duymuştum, bizde de genelde her ne kadar çocuğa diye verilse veya gelse de bunlar aileler arasında artık bir hediyeleşmeye dönmüştür, günümüzde artık hemen hemen hep bu şekilde devam etmekte, buna göre ne yapmamız gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sünnet hediyeleri -ayrıca ve açıkça bu çocuğun olsun denmedikçe- aileye aittir.